Pärastlõuna vanade piltidega 12. septembril 2020

Käesoleva aasta “Pärastlõuna Hiiumaa vanade piltidega” on kavas korraldada Rannapaargus laupäeval 12. septembril algusega kell 13. See on juba kuues kord, kui Hiiu Kogujate Selts, Hiiumaa Muinsuskaitse Selts ja SA Hiiumaa Muuseumid pakuvad huvilistele võimalust kokku tulla ning üritada ühiselt vanade piltide kohta rohkem teada saada. Seekord on teemaks kooride, orkestrite, ansamblite ning näitemängu seltskondade pildid enne 1940. aastat. Kui selliseid pilte tehti, siis enamasti ikka suuremas eksemplaride arvus, et kõigil pildil olijail oleks soovi korral neid võimalik saada. Nii jõudsid need paljudesse erinevatesse albumitesse ning suurema tõenäosusega on mõni neist tänaseni säilunud. Kuigi pildil olijad on enamasti lahkunud, siis pole päris lootusetu järeltulijate kaasabil mõned isikud neilt tuvastada. Ühest kollektiivist võib olla pilte eri aegadest ning aktiivsed inimesed osalesid mitmes eri kollektiivis. Nii on inimeste tuvastamisel abi ka piltide võrdlemisel. Võtkem siis sedalaadi pildid kaasa ning katsume ühiselt targemaks saada.

Järgnevalt näide, kuidas tundmatuna soetatud seltskonna pilt tänu võrdlusmaterjali olemas olule palju inforikkamaks võib saada.

Kassari laulukoor 1926. a. Kärdlas Hiiumaa laulupeol. Foto Erich Wirnalt.

Selgus, et Hiiumaa Muuseumi fotokogus on sellest pildist veel üks orinaalfoto HKM Fp 867 F 3849 ja koopia HKM Fp 857:3 F 3808 ja neile mõlemale on MUIS-is lisatud selgitavat informatsiooni.

Kuna ühised vanade piltide vaatamised on juba traditsiooniliseks muutunud, siis sai tehtud neid tutvustav ülevaatelehekülg: Pärastlõuna Hiiumaa vanade piltidega. Sinna on kogutud viited kõiki kokkusaamisi tutvustavatele sõnumitele ja artiklitele.