Liivimaa reis koos klubiga Pühalepa Vanamehed

18.-20.07.2017 korraldas Klubi Pühalepa Vanamehed bussireisi Liivimaale, millest meie seltsi liikmed Endel Lepisto ja Raivo Rajang klubi liikmena ning Mart Reino ja Elmo Viigipuu külalisena osa said. 22. juuli vahetuskohtumisel jagasid kõik neli veidi omi reisimuljeid. Väike ülevaade koos asjakohaste piltide ja veebiviidetega.

Virtsu juubeli Minu Mark nr 0007021
Virtsu juubeli Minu Mark nr 0007021

Reisi esimene sihtkoht oli Virtsu. Vaatasime Valeri Kirsi Virtsu Vanasõidukite Talumuuseumi ning Jüri ja Mart Mõniste juhatusel: Virtsu muusemi, linnuse varemeid ja mõisa parki.

Reis jätkus piki Eesti läänerannikut vahepeatusega Tõstamaal päris Läti piiri lähedale Treimani külla, kus ajaloohuviline kollektsionäär Ants Link väga huvitavalt oma muuseumi tutvustas. Vaata lähemalt: Treimani küla mees avas muuseumi (Silvi Paluoja) — Pärnu Postimees 19.07.2012); Ants Link ja tema muuseum Treimanis (Jüri Looring) — 02.09.2016.

Järgmine päev algas Ainaži ehk Heinaste merekooli muuseumi külastusega. Vaata lähemalt: The Museum of Ainaži Naval School ja Heinaste muuseum jutustab Eesti merenduse kõrghetkest (Urmas Saard) – Külauudised 13.05.2016. Juuresoleval Läti meresõidu ajaloole pühendatud postmargil on Tallinnas sündinud Heinaste merekooli juhataja Christian Dahl (1839-1904).

Väike vahepeatus oli Salatsi linnas, kus külastasime kohalikku postkontorit. Ostsime mõned postkaardid. Kolm pilti sai mobiiltelefoniga ka tehtud:

Pikemalt peatusime Valmiermuiza pruulikojas. Pildil üks õlleklaasi alustest.

Õhtuks jõudsime Sangastesse. Järgmine päeva programm algas Sangaste lossi juures ning jätkus Hellenurme vesiveski põhjaliku üle vaatamisega.

Edasi läks sõit Valka, kus Valga Isamaalise Kasvatuse Püsiekspositsioon võimaldas tutvuda paljude erinevate militaarsete kollektsioonidega. Meile oli uudiseks ka seal müügil olevad meenemedalid. Nagu reisijärgselt asja uurides selgus on Minix OÜ jõudnud nende Eesti meenemedalite müügi käivitada juba paljudes Eesti paikades (seal hulgas ka Kõpu ja Suuremõisa Hiiumaal!) ning kogujatel on üks ahvatlev kogumisala jälle juures.

Väga huvitav reis oli.